WITCH INTERVIEW 2018

 

 
Zabieramy do czasów Świętej Inkwizycji
 
O założonym w 1992 roku zespole Witch opowie jego wokalista Adam Malinowski. Ta powstała w Opolu formacja nie była zbyt znana, a jej historia jest dosyć krótka. Zespół zdążył jednak zagrać koncerty z tak różnymi zespołami, jak Vader, Piersi czy Proletaryat. Zarejestrował też materiał „Inkwizycja 1990-1997”, który okazał się na tyle interesujący dla szefa krakowskiej wytwórni Thrashing Madness Records, że po latach nagrania zarejestrowane w 1993 znów trafią do słuchaczy. 
 
Witch powstał w 1992 roku w Opolu. Czy zanim powstał Witch – Ty bądź inni muzycy graliście w innych formacjach?
 
Tak! Przed założeniem grupy Witch ja, Sławek oraz Maniek graliśmy przez około 6-7 lat w opolskiej kapeli Szafot. Roger i  Filip dołączyli do nas kilka tygodni później. Z tego co pamiętam Roger grał wcześniej w kapeli o nazwie Rona.
 
Jakie były pierwsze ważne dla Ciebie, jeszcze jako młodego chłopaka  zespoły. Niekoniecznie metalowe. Możesz podać jakieś nazwy?
 
Metalu, a bardziej Hard Rock`a zacząłem słuchać jako 8 latek (lata 70`te) i tak mi już zostało. Zaczęło się od Black Sabbath, Deep Purple, UFO, AC/DC, potem JudasPriest, Iron Maiden, itd.  Aż tu nagle nie było już tak słodko, pojawiły się zespoły Venom, Celtic Frost, Possessed, Death i oczywiście Pantera. To było coś! W dzisiejszych czasach nic nie jest w stanie już mnie zaskoczyć. Odpalając Thy Art IsMurder, SuicidalSilence czy Monuments jest moc, ale  czegoś mi tam brakuje. Zawsze będę wracał do klasyki Metalu bądź Death Metalu.
 
Dzięki komu zainteresowałeś się muzyką, ale już heavy metalową?
 
Mój starszy kuzyn zaraził mnie tą nutą. Pamiętam jak zapuścił mi pierwszą płytę Black Sabbath. Miazga! To przewróciło do mój gust muzyczny do góry nogami.
Jaką kapelę zobaczyłeś na żywo po raz pierwszy w swoim życiu? Chodzi mi o band metalowy i niemetalowy.
Dobrze pamiętam pierwszy koncert jaki widziałem na żywo. To był początek lat 80-tych i występ formacji Kraftwerk. Ale największe wrażenie zrobił na mnie występ grupy Iron Maiden w Hali Ludowej we Wrocławiu w 1984 roku.  Nota bene zostałem uwieczniony na wideo "Behind the Iron Curtain".
 
Ciekaw jestem jakie było wówczas, w II połowie lat 80-ych i początku lat 90-ych środowisko metalowe w Opolu? Kto jeszcze oprócz Witch tworzył scenę w Waszym mieście i regionie?
 
Największą gwiazdą opolskiej sceny metalowej było TSA. Stricte metalowych kapel było bardzo mało. Pamiętam jeszcze zespół Sirrah, w której grał Roger, Coma, Riff.  Dużo opolskich muzyków zasilało grupy z poza Opola np. Kr`shnaBrothers.
 
Kto jest autorem nazwy i logo Witch?
 
Jam to sprawił. Witch, Wiedźma to symbol, to protest przeciwko indoktrynacji.
 
A jeżeli chodzi o metalowe zespoły undergroundowe i ziny? Interesowałeś się tym? Które tytuły i zespoły były Twoim zdaniem pionierskie w naszym kraju?
 
W latach 70`tych bądź na początku 80`tych w Polsce nie było żadnej oficjalnej gazety muzycznej o tematyce Metalowej. Metal Hammery i tym podobne magazyny trafiały do nas z zagranicy, przez co ziny zapewniały nam kontakt ze sceną metalową na świecie. Tytułów już nie pamiętam. Oczywiście TSA i KAT to podstawa polskiej sceny metalowej tamtych czasów. Należy również pamiętać o innych kapelach takich jak Turbo, Wilczy Pająk, Lord Vader, Alastor...
 
W 1992 roku nagraliście demo pod nazwą "Destiny". Jak oceniasz ten materiał z perspektywy czasu?
 
Wiadomo, że teraz zrobilibyśmy to inaczej. W tamtych czasach nie było tak łatwo. Studio kosztowało sporo kasy, płaciło się za każdą godzinę. To demo nagraliśmy z marszu, byle było tanio. Gościu, który nas realizował nigdy wcześniej nie nagrywał kapeli metalowej, co słychać. Jeżeli chodzi o warstwę muzyczną  tego materiału to przyznam, że nadal mi się podoba.
 
Dzięki tej taśmie trafiliście do firmy Silverton. Dobrze się dogadywaliście?
 
Tak. Silverton skontaktował się z nami po wysłuchaniu w/w dema. Czy się dogadywaliśmy? Oni mieli nas w dupie. Wydali kasetę i tyle. Nie było żadnego wsparcia z ich strony. Naroili nam może dwa koncerty.
 
W czerwcu `93 w studiu radia Opole nagrywacie materiał Inkwizycja 1990-1997. Z jakim odbiorem spotkała się ta płyta? Czy wiesz, ile egzemplarzy sprzedał Silverton?
 
Z tego co kojarzę to pierwszy nakład się sprzedał, a co było z kolejnym nie wiem. W tamtym okresie ludzie bardzo chwalili ten materiał.
 
Jak dużo wówczas graliście koncertów promujących ten materiał? Co ciekawe graliście z różnymi stylistycznie zespołami –  od Vader po Piersi?
 
 
Postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. Postanowiliśmy grać tylko na dużych scenach (poza Opolem). Po naszym pierwszym koncercie w Niemodlinie z Piersiami i Proletaryatem zostaliśmy zaproszenie przez Oleja z Proletaryatu na wspólną trasę. I tak się zaczęło. Trafiliśmy pod skrzydła zespołu Piersi, który organizował nam koncerty np. z AcidDrinkers, Vader, Illusion... Koncertowaliśmy również z Edytą Bartosiewicz, T-Love, Skywalker.
 
Sporo pomógł Wam Paweł Kukiz z Piersi, czyż nie?
 
Paweł i Jezioro. Dzięx! To dzięki nim i oczywiście Tomkowi Olejnikowi mogliśmy grać z Wielkimi Gwiazdami. To oni  wprowadzili nas na "salony" (śmiech).
 
Ponoć Kukiz zawiózł Waszą muzykę do Brumu. Czy Kuba Wojewódzki wyemitował Witch?
 
Chyba tak, ale nie jestem pewny. Pamiętam, jak Paweł dzwonił do nas ze studia z informacją, że Wojewódzki kręci nosem i mówi, że brzmimy jak King Diamond, a to jemu nie leży.
 
W `94 roku nagraliście kolejny materiał w studio S4 w Warszawie, jednakże nie został on wydany, dlaczego? Czy jest szansa na wydanie tego materiału? 
 
Materiał przepadł bez wieści. Wytwórnia, która miała go wydać splajtowała. Próbowaliśmy dotrzeć to tych nagrań, ale bez powodzenia. Prawdopodobnie wszystkie utwory zostały nadpisane jakimś innym materiałem. W tamtych czasach nagrywało się na wielośladach na szerokich taśmach magnetycznych, które były drogim towarem.
 
Prawie wszystkie teksty, które napisałeś były kontestacją roli religii/boga w życiu człowieka.  Skąd taka tematyka tekstów?
 
Byłem i nadal jestem zniesmaczony tym co ludzie czynili i nadal czynią w imię boga. Każda inna instytucja (tak kościół to instytucja) mając taki niechlubny dorobek zostałaby zdelegalizowana! A tu proszę, mają się świetnie. Hipokryzja! Moje teksty to w skrócie prośba o włączenie samodzielnego myślenia. Człowieku obudź się i przejrzyj na oczy! W utworze "Witch" zabieram słuchacza, a przede wszystkim zagorzałego katolika do czasów świętej inkwizycji. Myślę, że po takiej wycieczce w czasie jego stosunek do kościoła uległby radykalnej zmianie.
 
Co było powodem rozpadu Witch? Powiedz proszę, co działo się z Tobą po rozpadzie zespołu - grałeś gdzieś?
 
Powodów było kilka. Zioło, kasa, alk. W tamtym czasie zakładaliśmy rodziny i to też miało jakiś wpływ. Po Witch zostałem w klimatach muzyki metalowej. Prowadziłem przez kilka lat audycje radiowe w regionalnej stacji O`le. "Metal Hammer Show", "Rzeźnia jak co tydzień" - to tytuły moich programów. Objeżdżałem jako akredytowany dziennikarz wszystkie heavy metalowe koncerty. Miałem jeszcze krótki epizod wokalny z muzykami, którzy tworzyli niegdyś zespół Piersi.
 
 
Masz kontakt z kolegami z Witch?  Mirosław Filipowski , Marian Piszczyński, Roger Trela, Sławek Kopciuch , Marek Walasek. Wiesz co u nich słychać? Macie ze sobą kontakt?
 
Bardzo sporadyczny, ale dzięki reedycji materiału troszkę się ożywił. Ustawiamy się na browara. Z tego co wiem to tylko Roger coś tam jeszcze grywa. Pozostali skupili się na karierze zawodowej, pięćdziesiątka na karku. Jak to szybko minęło. FUCK!
 
Rozmawiał Wojtek Lis
 
 

baa222

 


 

 

 

Informacje o wydajności

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.29 MB
Application afterInitialise: 0.017 seconds, 0.98 MB
Application afterRoute: 0.021 seconds, 1.21 MB
Application afterDispatch: 0.037 seconds, 2.18 MB
Application afterRender: 0.041 seconds, 2.26 MB

Zużycie pamięci

2406384

Zapytań do bazy danych: 12

 1. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'jl110dc2979jpaqj3nrtc7jot7'
 2. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1718392844' )
 3. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'jl110dc2979jpaqj3nrtc7jot7'
 4. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'jl110dc2979jpaqj3nrtc7jot7','1718393744','','0','1','0' )
 5. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 6. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 7. SELECT MAX(time) 
    FROM jos_vvcounter_logs
 8. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 9. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 5)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 10. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS section, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access 
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON cc.id = a.catid
    LEFT JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = cc.section
    AND s.scope = "content"
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE a.id = 1423
    AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
    AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2024-06-14 19:35:44' )
    AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2024-06-14 19:35:44' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
 11. UPDATE jos_content
    SET hits = ( hits + 1 )
    WHERE id='1423'
 12. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 5 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering

Wczytane pliki języka

Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny

Brak

Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta

Brak